Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Mini-czat

Odwiedza nas 36 gości oraz 0 użytkowników.

Włącz/wyłącz Dźwięk Emotikony Historia Małe info Kide Chat
5:41-- Wiktor Wierzbicki: Bartkowi i wszystkim dzieciom spędzającym czas w Świdziałówce i na Plantach życzymy radości i samych super mega zabaw na podwórkach.
17:48-- Bartek: wszystkiego najlepszego z okazji dnia dziecka życzy Bartek dla siebie :P :P
6:22-- wojtek: A propos apiterapii to pragnę poinformować, iż w poprzedni weekend można było posiedzieć i pooddychać powietrzem z ula przy ognisku i super towarzystwie. Pozdrowienia dla ostatniego domu w Swidziałowce :)
5:07-- Wiktor Wierzbicki: A pszczoła nie ugryzie??
18:36-- Bartek: Siemanko O.O
6:44-- Wierzbicki: Zaskoczenie taką wiedzą o byłych mieszkańcach . Urodziłem się w Świdziałówce w 1952 r i nic o tych mieszkańcach nie słyszałem. Gratuluję wiedzy i dociekliwości w dokumentowaniu okolicy. Lucjan Wierzbicki
18:41-- Krzysztof: Widzę ,że historyk pracuje. Pozdrowienia ze Swidziałówki
18:34-- admin: Witam wszystkich. Dodałem HISTORIE RODZIN, komentarze i merytoryczna dyskusja na tą chwilę możliwa tylko na forum w wątku o takiej samej nazwie.
6:22-- Wiktor Wierzbicki: do E..A:zdjęcie nr 315 poprawione.Bardzo dziękuję za uzupełnienie.Pozdrawiam
19:25-- E...A: Zdjęcie 315.Pod 13 jest Miszczuk Mikołaj ze Studzionk:)i.Pozdrawiam.
12:36-- Wiktor Wierzbicki: Wesołych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia,spokojnych , niezapomnianych chwil w rodzinnym gronie.Niech przyniosą one radość i wzruszenie oraz wzajemną życzliwość i optymizm w Nowym 2020 Roku.
7:06-- wojtek: Dużo zdrowia, pomyślności i jeszcze raz pieniędzy z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz nowego 2020 roku życzy Wojtek z rodziną :)
7:05-- wojtek: W dniu Bożego Narodzenia;
Dziś składamy Wam życzenia,
Aby raźniej w duszy było,
Aby Wam się dłużej żyło,
Aby szczęścia i radości,
Pomyślności i miłości
Z życia nigdy nie ubyło,
Aby Wam się lepiej żyło.
W życiu bez smutku i cierpienia,
Oto moje Nasze są życzenia.
18:51-- stasia: «link»
5:15-- Wiktor Wierzbicki: Już dawno tak długo nie łaziłem po Augustowie.
18:19-- stasia: «link»
3:35-- Wiktor Wierzbicki: Radosnego świętowania oraz błogosławieństwa od Zmartwychwstałego życzy Wiktor Wierzbicki.
5:33-- wojtek: Pogody, słońca, radości,
w niedzielę dużo gości,
w poniedziałek dużo wody
- to dla zdrowia i urody.
Dużo jajek kolorowych,
Świąt wesołych oraz zdrowych! życzy Poleska :)
5:32-- wojtek: Pogody, słońca, radości,
w niedzielę dużo gości,
w poniedziałek dużo wody
- to dla zdrowia i urody.
Dużo jajek kolorowych,
Świąt wesołych oraz zdrowych!
11:05-- Wierzbicki: Jednak UNIBEP będzie budował drogę z Ostrowia do Góran - marna szansa że zrobi to dobrze i w terminie . Już budował droge do Dabrowy - to niewiarygodny wykonawca ale najtańszy.
15:26-- Wiktor Wierzbicki: No to aby do 17.09.2019 roku i będziemy jeżdzić asfaltem aż do Góran.Ale będzie wygoda.Prawie jak w Unii Europejskiej.
6:17-- Wierzbicki: Na stronie isokolka nowe zadania powiatu poz 2 z sesji rady powiatu ujęto do przebudowy w 2019 r drogę z Ostrowia Północnego do Góran. Może kiedyś zrobią pożądną drogę do Nowej Swidziałówki i PLANT
11:18-- wojtek: "To właśnie tego wieczoru
Od bardzo wielu wieków
Pod dachem tkliwej kolędy
Bóg rodzi się w człowieku" *

Niech ta magiczna moc wigilijnego
wieczoru przyniesie Wam spokój i radość,
A każda chwila świąt Bożego Narodzenia
niech żyje własnym pięknem

życzy Wojtek z rodziną :)
10:18-- Wiktor Wierzbicki: Zgodnie z informacją podaną dziś przez proboszcza podlipskiego Msza Święta w dniu Wszystkich Świętych czyli 01.11.2018 roku będzie odprawiona o godzinie 10.00. Po mszy procesja na cmentarz i wypominki.
17:34-- Wiktor Wierzbicki: Coś się dzieje w Elblągu i Pasłęku bo gromkie "sto lat" słychać było aż na Plantach.To rodzina i koledzy śpiewali Zygmuntowi Prończykowi.A dlaczego? A no dlatego ,że skończył 70 lat.Planty dziś też zaśpiewają!!!!Powinien usłyszeć.
5:40-- Wiktor Wierzbicki: Wszystkich którzy pytali o zdrowie Mikołaja Kłusewicza informuję ,że czuje się dobrze ,już przyjeżdża na Borsukowinę a tych co chcą się więcej dowiedzieć zaprasza w odwiedziny.
17:43-- Wiktor Wierzbicki: Msza żałobna za Ś P Sławka Kłusewicza zostanie odprawiona w cerkwi w Ostrowiu w sobotę 18.08 2018 roku o godzinie 9.00
5:39-- Wiktor Wierzbicki: Msza Święta przy krzyżu na rozstajach dróg zostanie odprawiona w sobotę 28.07.2018 roku o godzinie 18.00.Zapraszamy na modlitwę w intencji Świdziałówki,Plant,Kłyszawki i Borsukowiny.
5:28-- Wiktor Wierzbicki: Pogrzeb Sławka Kłusewicza odbędzie się w środę 27.06.2018 roku w Szczecinie.
5:14-- Wierzbicki: Msza święta w Podlipkach na Boże Ciało 31 maja 2018 r o godzinie 10 wraz z procesją.
20:50-- Krzysztof: Wszystkim byłym i obecnym mieszkańcom Świdziałówki , Borsukowiny, Kłyszawki i pobliskich miejscowości życzę Wesołych Świąt
16:59-- stasia: Zachowaj w sercu
czarodziejską magię Świąt
na cały Nowy Rok...
Nie pozwól zgasnąć
bożonarodzeniowym światełkom
radości...
18:06-- stasia: Te dni to czas refleksji i zadumy nad nieodłącznym elementem życia jakim jest przemijanie… W tym zabieganym i nowoczesnym życiu tak często zapominamy ile znaczy i jak ważne jest ludzkie życie… Te dni to czas wspomnień i tęsknota za czymś, czego już nie ma…Myślami i sercem jesteśmy z naszymi bliskimi którzy już niestety odeszli na tą drugą stronę… Którzy już na zawsze będą częścią naszej historii.. których nadal kochamy i tak bardzo nam ich brakuje...
12:46-- Krzysztof: Wiadomość dla zainteresowanych: Msze w Podlipkach w/g następującego porządku : 1.11.- godz. 10,00 wraz z procesją na cmentarz. 2.11.- godz. 8.oo i 10.00 wraz z procesją na cmentarz
7:34-- Krzysztof: Kustosz to nie powinien już jechać na Planty ?
12:33-- Wierzbicki: Najserdeczniejsze życzenia zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych wszystkim użytkownikom i sympatykom stronki życzy Lucjan Wierzbicki

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą wysyłać wiadomości, zerejestruj or zaloguj

Pogoda

Polecamy

TATARSKA JURTA

Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Kolejka wąskotorowa

Kolejka wąskotorowa 9 lata 4 tyg. temu #57

 • Bobo
 • Bobo's Avatar
 • Offline
 • Administrator
 • Posty: 27
 • Oklaski: 0
A którędy biegła kolej wąskotorowa? W związku z tragiczną śmiercią maszynisty szukałem w internecie jakiś informacji ale niestety bez rezultatów.

Kolej wąskotorowa-WIKIPEDIA

Koleje wąskotorowe w Polsce
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: Wspomnienia 9 lata 4 tyg. temu #58

 • Krzysztof
 • Krzysztof's Avatar
 • Offline
 • Senior Boarder
 • Posty: 54
 • Thank you received: 1
 • Oklaski: 3
Kolejka biegła z Walił do Czarnej Białostockiej i torowisko było w odległosci około 1km. za Borsukowiną. W latach osiemdziesiatych jakis baran zadecydował o rozbiórce torowiska i pozostał tylko nasyp. Szyny z waskotorówki uzyto m.in. do ogrodzenia szkólki lesnej na pzreciw siedliska Pani Sołtys.Kolejka odbudowana została na odzinku od Czarnej do Arboretum w Sokołdzie ale czy wystarczy kasy i determinacji na dalszy odcinek trudno powiedzieć.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: Wspomnienia 9 lata 3 tyg. temu #59

 • Bobo
 • Bobo's Avatar
 • Offline
 • Administrator
 • Posty: 27
 • Oklaski: 0
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: Wspomnienia 9 lata 2 tyg. temu #63

A kto poznaje mieszkańców Świdziałówki pracujących na kolejce przy załadunku?
Załączniki:
 • Załącznik Ten obraz jest ukryty dla gości. Zaloguj się lub zarejestruj aby go zobaczyć.
WW
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Re: Wspomnienia 9 lata 2 tyg. temu #71

 • admin
 • admin's Avatar
 • Offline
 • Administrator
 • Posty: 49
 • Thank you received: 4
 • Oklaski: 1
W celu uzupełnienia postu K. Wierzbickiego „Krzyż Tu zginął maszynista kolejki wąskotorowej gdy wykoleiła się ciuchcia. Krzyż znajduje się w ostępach Puszczy Knyszyńskiej, w pobliżu oczywiście Świdziałówki. (Krzysztof Wierzbicki)” dodam:

Po załadowaniu czterech wagonów drzewa (dłużycy) skład ruszył w drogę powrotną do Czarnej Białostockiej. W parowozie Tx114 znajdował się pomocnik maszynisty który przeżył wypadek i maszynista H.Niski, podczas jazdy składu z górki zgodnie z zasadą dynamiki Newtona masa transportu zaczęła nabierać prędkości doprowadzając do wykolejenia się parowozu. Jak się okazało przewożone kłody drzewa (kloce) zostały słabo spięte łańcuchami i przesunęły się w stronę parowozu miażdżąc tender (wagon specjalnej konstrukcji do przewozu węgla lub drzewa opałowego dla parowozu) i przygniatając maszynistę do kotła. Kilka godzin po wypadku maszynista jeszcze żył, przypomnę że to działo się w czasach a tym bardziej że w lesie i na jakikolwiek ratunek nie można było liczyć.

Pozdrawiam Sławek
Ostatnio zmieniany: 9 lata 2 tyg. temu przez admin.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Re: Wspomnienia 9 lata 2 tyg. temu #72

 • admin
 • admin's Avatar
 • Offline
 • Administrator
 • Posty: 49
 • Thank you received: 4
 • Oklaski: 1
Kolejka wąskotorowa w Czarnej Białostockiej
Linia kolejki wąskotorowej została wybudowana przez Niemców jeszcze przed drugą wojną światową. Służyła do transportowania drewna przez Puszczę Knyszyńską. Miała długość 48 km i prowadziła od Czarnej Białostockiej do Walił. Po wojnie jeszcze długo bo do lat 80-tych służyła również Polakom.
W latach 1971 -74 wymieniono tabor parowy (w którym prym wiodły parowozy Tx114) na tabor motorowy V10C (było ich 9 szt.) które w latach 1979 – 94r. pracowały pod banderą OTL Czarna Białostocka. Po tym jak ze względów finansowych zaprzestano wożenia drewna kolejką, lasy zamknęły wąskotorówkę, tabor ze złomowano i jeden motowóz sprzedano do Szwecji. Lokomotywownię i torowisko porzucono na pastwę wandali i złomiarzy. Tory zabierały albo LP, chociaż prym wiedli złodzieje robiący to w środku dnia, z torów robiono wspaniałe słupki i nie tylko a to co pozostało zarosło chaszczami.
Dwa parowozy Tx114 pozostały w Czarnej i służą miastu, jako „ozdobniki” (jeden na ZOR-ach, drugi koło nadleśnictwa).

Na zdjęciach parowóz Tx 1114 seria Brigadelok (HF) pomnik przed siedzibą Nadleśnictwa w Czarnej Białostockiej.

Rok produkcji- 1918 r.
Producent parowozu- Orenstein & Koppel AG, Berlin-Drewitz
Nr fabryczny- 8615

Przebieg służby:
-15.07.1918 Depot-Verwaltung der 1. Eb-Brigade, Berlin-Schöneberg, für Rehagen-Klausdorf
-1945 ZKL Czarna Białostocka

Za to co pozostało z wąskotorówki o szerokości 600 mm w 2009 roku wzięła sie fundacja i powoli, bardzo powoli w większości sumptem paru osób zaczęli cos z tym działać - postanowili odremontować kolejkę w Czarnej Białostockiej aby tym razem przewoziła ludzi.

Na początku oczyścili tory, kupili lokomotywę oraz na platformie sprowadzonej z Hajnówki zbudowali wagon. To wystarczyło aby kolejka kursowała na trasie liczącej 3 km. Następnie na 8-mio kilometrowej trasie a obecnie do Czeremchowej Tryby.

W lokalnym brukowcu pojawiały się artykuły- NO I NIE DOJECHALI(w załączniku) Lasy Państwowe a dokładnie Nadleśnictwo w Czarnej po kolejkę wyciągnęło rękę.

Sławek Radziszewski

Kurier Poranny - artykuł 1
Kurier Poranny - artykuł 2
Kurier Poranny - artykuł 3

Pierwszy wyjazd techniczny:


Przejazd DK 19:
Załączniki:
 • Załącznik Ten obraz jest ukryty dla gości. Zaloguj się lub zarejestruj aby go zobaczyć.
Ostatnio zmieniany: 9 lata 2 tyg. temu przez admin.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Time to create page: 0.215 seconds
Zasilane przez Kunena

W I O S N A

L A T O

J E S I E Ń

Z I M A